KONCEPCIJAS PAMATS - STABILITĀTE

Vēja dzītu jahtu zemūdens spārnu stabilitātes izpēti sākām ar asimetriskiem katamarāniem. Pēc divu gadu izmēģinājumiem bijām atklājuši auto-stabilizācijas iespējas, ar ātrumu 27 mezgli pārspējām pasaules ātruma rekordu un izpētes mērķis tika sasniegts. Toreiz mūs uz sacensībām ārzemēs nelaida. Rekords bija vienīgā iespēja apliecināt savu tehnisko potenciālu. Kad starptautiskās kategorijas tiesneša parakstītais protokols bija nosūtīts uz Maskavu, finansējums mūsu ražoto jūras katamarānu Centaurus 38 eksporta organizēšanai tika saņemts. Apsteidzot abas jahtu rūpnīcas Ļeņingradā (tagad SanktPēterburga) un Tallinā, kļuvām par vienīgajiem jahtu eksportētājiem valstī.

Foto redzams, ka stabilizēta katamarāna ar spārniem vadītājam ar sava svara pārvietošanu stabilizācijā nav jāiesaistās.

Ar Maskavas finansējumu vispirms uzbūvējām lielāku asimetrisku katamarānu ar kajīti auto-stabilizācijas izpētei jūras viļņos. Izpētes mērķis - jaunas produkcijas izstrādei. Izmēģinājumi jūrā parādīja, ka labākā platforma ātrai un drošai vēja dzītai jahtai ar zemūdens spārniem ir stabilizēts trimarāns. Zīmola CATRI popularitāte internetā liecina, ka tieši šādam trimarānam gaidāms lielākais pieprasījums tirgū.

Pirmo pārdošanai būvēto CATRI trimarānu autostabilizācijas diapazons nebija pietiekams, kas redzams Weymouth Speed Week ātruma testos. Catri 24 priekšgals iegremdēts ūdenī, zemūdens spārnu leņķis un celtspēja tuvu nullei. Buru vilcējspēks nestrādā ātrumam, bet šļakatām.

Jauno CATRI trimarānu stabilizējošais efekts aug reizē ar buru vilcējspēku un ātrumu. Eksperimentālais trimarāns Catri 25, uzsākot gaitu, nostājas aprēķinātajā garenvirzienā ar nedaudz paceltu priekšgalu un, vējam pastiprinoties, šo līmeni nemaina - skat. video vieglā un vidējā vējā - Catri 25 demo 1 un Catri 25 demo 2. Izmēģinājumi parādīja, ka veiktās izmaiņas trimarāna ģeometrijā būtiski palielinājušas auto-stabilizācijas diapazonu, salīdzinot ar iepriekšējiem CATRI modeļiem. Pēc izmēģinājumiem ražošanai izstrādāto trimarānu ģeometrija tālāk precizēta.

Zīmējumā attēlota autostabilizācijas principiālā shēma, trimarānam ejot ar kreiso halzi. Vēja spēka rezultātā trimarāns pagriežas ap asi, kas veido leņķi ar kustības virzienu. Rezultātā abi labā borta spārni iegremdēti ūdenī, bet kreisā borta spārni no ūdens izcelti. Visu spārnu leņķi pieaug līdz optimālās celtspējas līmenim. Autrigera priekšgali kopā ar spārnu veidoti kā ūdens līmeņa sensors. Jauno CATRI trimarānu stabilizējošais efekts aug reizē ar buru vilcējspēku un ātrumu. Eksperimentālais trimarāns Catri 25, uzsākot gaitu, nostājas aprēķinātajā garenvirzienā ar nedaudz paceltu priekšgalu un, vējam pastiprinoties, šo līmeni nemaina – skat. video vieglā un vidējā vējā - Catri 25 demo 1 un Catri 25 demo 2.. Izmēģinājumi parādīja, ka veiktās izmaiņas trimarāna ģeometrijā būtiski palielinājušas auto-stabilizācijas diapazonu, salīdzinot ar iepriekšējiem CATRI modeļiem. Pēc izmēģinājumiem ražošanai izstrādāto trimarānu ģeometrija tālāk precizēta.ņa un viļņu sensori, kas galveno svaru nesošos pakaļgala spārnus uztur optimālajā leņķi. CATRI trimarāna auto-stabilizācija prasīja būtiskas izmaiņas visas konstrukcijas ģeometrijā. Autrigera priekšgals kā sensors vislabāk strādā tad, ja savienojums ar spārnu ir nedaudz zem ūdens līmeņa.

CATRI zemūdens spārnu shēmai ir trīs galvenās priekšrocības, ar kurām tā atšķiras no citām shēmām:

  • trimarāna ātrums un stabilitāte palielinās līdz ar vēja pastiprināšanos, palielinās trimarāna drošība;
  • samazinās zemūdens spārnu un to vadības sistēmu izmaksas;
  • tiek atvieglota trimarāna vadība.

Šo kvalitāšu kopums paplašina trimarāna izmantošanas diapazonu un dod iespēju baudīt burāšanu lielākā ātrumā arī seniora gados.

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk